عمومی ,

سلام

بعد از چند وقت تعلل درگذاشتن مطلب  در وبلاگ این بار تصمیم گرفتم به یاد گذشته یه مطلب فرهنگی و در عین حال اجتماعی براتون  بذارم

این مطلب در مورد ستاره ی سریال جواهری در قصر (یانگوم) می باشه. هرچند خودم ۵-۴ قسمتش رو بیشتر ندیدم اما به نظرم مطلب جالبی اومد.

امیدوارم خوشتون بیاد.


واكنش كیهان به " یانگوم "

شاید كمتر كسی از تماشاگران تلویزیون باشد كه با شخصیت دختر جوانی به نام «یانگوم» آشنا نباشد. دختری جوان كه در دربار سلطنتی قرن هفدهم كره، ابتدا در آشپزخانه خدمت می كرد و بعد هم طی فعل و انفعالاتی تبعید شد، اصول پزشكی آموخت و در بازگشت، اولین پزشك زن دربار شاه و ملكه كره شد و به درمان خاندان سلطنتی و درباریان پرداخت.

سریال «جواهری در قصر» كه به زندگی «یانگوم» می پردازد، تا آنجا كه تلاش دختری جوان و یتیم را نشان می دهد كه بدون هراس از مشكلات و سختی ها، با استعانت از خداوند و با عزمی راسخ، مقابله با بدخواهان و حسودان را تنها با آموزش علم و دانش و كوشش و تقلای بی وقفه دنبال می كند و با همین تلاش و كوشش است كه در هر گام موفق می شود، قابل قبول و تا حدودی آموزنده به حساب می آید. اما وقتی خدای ناكرده همین كاراكتر در كنار شخصیت های بی مانند دینی و ملی و اخلاقی كه از دیدگاههای مختلف، اسطوره های والای تاریخ بشریت به شمار آمده اند و همچنین بالاتر از نمونه های اخلاق و رفتاری گرانقدر این سرزمین، بخواهد الگوی نسل جوان قرار گیرد، آنگاه همه آن جنبه های مثبت به ضد خود بدل شده و در جهت اهداف دشمنان دیرین اسلام و ایران، تاثیرات منفی جبران ناپذیری برجای خواهد گذارد.

سالهاست كه دشمنان همیشگی این مرز و بوم سعی داشته اند در مقابل الگوهای تردیدناپذیر اسلامی و شیعی مردم، نمونه هایی قلابی و تقلبی را با تبلیغات و پروپاگاندای شدید در ذهن و روح آنها نفوذ دهند تا به آسانی بتوانند منابع و ذخایر مادی و انسانی و معنویشان را غارت نمایند. زمانی با ناسیونالیسم و تاریخ باستان، زمان دیگر با روشنفكرنماها و شبه روشنفكران و گاهی هم با چهره های مشكوك غربی و شرقی كوشش كرده اند تا الگوهای واقعی اسلامی و ایرانی را در ذهن جوانان ایرانی كم رنگ نمایند. اینك دایره این تلاش به سریال های تلویزیونی كه از رسانه ملی به نمایش درمی آید نیز كشیده شده است. از یاد نبرده ایم كه زمانی این سوءاستفاده در مورد سریال هایی همچون «سالهای دور از خانه» و كاراكتری مانند اوشین صورت گرفت كه او را تا حد قدیسین مذهبی نیز رساندند. و امروز نیز چنین تبلیغات انحرافی در مورد كاراكتر مشابه دیگری به نام «یانگوم» صورت می گیرد. كاراكتری كه نهایت آرزو و آمالش خدمت به دربار سلاطین و شاهان است و اغلب لحظات مثبت این سریال در خوش آمد شاه و ملكه و عالیجنابان و درباریان می گذرد. «یانگوم» لحظاتی شاد و راضی و سرخوش است كه توانسته باشد، رضایت ملكه یا مادر شاه را جلب كرده باشد و در حالی كه مردم فقیر كره در اثر بیماری های واگیردار، گروه گروه جان می سپارند، حتی لحظه ای دگرگونی مزاج مادر شاه برای وی نگران كننده و اضطراب آور است!!

اما اینك برای بزرگ كردن و الگوسازی از چنین كاراكتری، مطبوعات زرد و نشریات شبه روشنفكری، دست به دست هم داده اند تا در كنار باندهای قاچاق فیلم های غیرمجاز خارجی و همچنین برخی ارباب تسامح و تساهل در شبكه دوم سیمای جمهوری اسلامی، از «یانگوم» شخصیتی ملی و الگویی بی مانند برای مردم بسازند.

فقط به تیترهای نشریات موسوم به زرد توجه كنید كه هر هفته با خبری از یانگوم كیوسك مطبوعاتی ها را به تسخیر خود درآورده اند:

«عشق آتشین یانگوم»
«یانگوم بچه دار می شود»
«یانگوم به تهران می آید»
«پیام یانگوم به علاقمندان ایرانی اش»
«دلائل شكست تیم ملی فوتبال از زبان یانگوم»
«یانگوم در بیمارستان بستری می شود»
«مصاحبه اختصاصی با یانگوم» و...

انبوه مطالب و اخبار جعلی از یانگوم، تیتر اصلی بسیاری از مجلات و روزنامه های معلوم الحال می شود (یادش بخیر زمانی اگر به این صورت، برخی مجلات و نشریات به دامن ابتذال رسمی می افتادند، لااقل هیات نظارت بر مطبوعات، یك اخطارهایی می داد ولی امروز گویی همه چیز به خیر و خوشی پیش می رود!!!) و در كنار آنها روزنامه شبه روشنفكری «هم میهن» (قبل از توقف انتشار) به قول خودشان در قلب پوپولیسم قرار می گیرد و ویژه نامه ای را با عكس درشت یانگوم بر روی جلد به این سریال و كاراكتر اختصاص می دهد كه ضمن شرح كامل ماوقع و بیان داستان و ماجرای یانگوم به اصطلاح واقعی، تبلیغی هم برای DVD های كامل آن می كند. (معلوم نیست بین مافیای قاچاق فیلم های غیرمجاز قانونی و سردمداران موسوم به اصلاح طلب روزنامه «هم میهن» چه تبانی های سیاسی و اقتصادی وجود داشته كه به نظر كشف و افشای آن وظیفه وزارت اطلاعات باشد تا لااقل برای یك بار هم كه شده پرده از روابط پنهانی باندهای عظیم ورود فیلم ها و CD ها و DVDهای مخرب به كشور برداشته شود كه چگونه با صرف میلیون ها دلار، در كمترین مدت، این فیلم ها وارد كشور شده و در تیراژ وسیع در سراسر این سرزمین با زیرنویس فارسی توزیع می شود تا ضدارزشی ترین مفاهیم و افكار بر علیه اسلام و ایران را در میان اذهان نسل جوان تكثیر و پخش كنند. آنچه كه از هزاران تن مواد مخدر و افیونی، خطرناك تر و ویران كننده تر است.)

بلافاصله همان DVDها در تیراژ وسیع در برخی فروشگاههای محصولات فرهنگی عرضه شد و بعضا نیز با ارائه شماره تلفنی، آن را به طور رایگان تا در منزل آورده و می آورند. (تهاجم فرهنگی از این سهل و آسان تر؟!). راستی در اینجا وظیفه نهادهای فرهنگی و امنیتی و انتظامی چیست؟

از طرف دیگر گفته شد كه شبكه دوم سیما (شبكه پخش كننده سریال جواهری در قصر) برای تبلیغات افزونتر این سریال، تمهیدات ویژه ای درنظر گرفته و با پول بیت المال یكی از مجریان برنامه «مردم ایران سلام» (منصور ضابطیان) را در جریان برگزاری جام ملت های آسیا، به بهانه این جام روانه كره جنوبی كرده (معلوم نیست چگونه مسئولان صداوسیما خبرنگار خود را به جای كشورهای برگزاركننده مسابقات به كره جنوبی فرستادند!!) تا ضمن تهیه گزارش از پشت صحنه سریال «جواهری درقصر» (احتمالا خرید آن از تلویزیون كره)، گفت وگویی هم با بازیگر نقش یانگوم داشته باشد كه در آن بیشتر شاهد توصیه های اخلاقی و رفتاری این خانم باشیم. این در حالی است كه مدتها پیش بر روی وب سایت های هوادار این سریال و كاراكتر یانگوم، عكس های مختلفی از این بازیگر منتشر شد كه تصاویر مستهجنی از وی را به نمایش می گذارد و نشان می داد كه ایشان برخلاف تبلیغات رسانه ای در ایران، چندان هم به مبانی اخلاقی و رفتاری لااقل از دیدگاه فرهنگ دینی و ملی ما، معتقد نیستند.

نمی دانم آن پشت صحنه و گفت وگوی ذكر شده از برنامه «مردم ایران سلام» تا زمان انتشار این مقاله پخش گردیده است یا نه؟ ولی همینقدر می دانم كه خود مجری برنامه بارها برای پخش آن تبلیغ كرد و وعده نمایشش را به مردم داد.

خلاصه كلام اینكه، مسئولان فرهنگی می بایست در مقابل اینگونه الگوسازی های انحرافی و ضدارزشی، حساسیت بیشتری از خود نشان داده و یا حداقل آب به آسیاب آن نریزند. یادمان نرود كه اینگونه الگوسازی ها همواره از موثرترین طرح ها برای پیشبرد تهاجم فرهنگی در كشورهای اسلامی بوده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 مرداد 1386 و ساعت 11:08 قبل از ظهر توسط ایوبی
ویرایش شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1389 و ساعت 03:19 بعد از ظهر

نظرات [ ]
-------------------------------------------------------------

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic